У величезних маєтностях Браницьких під Білою Церквою 1879-1880

 

У величезних маєтностях Браницьких під Білою Церквою 1879-1880

Про Село Ксаверівка, села Пінчуки, Мар’янівка і Митниця Васильківського повітуУ величезних маєтностях Браницьких під Білою Церквою.
Село Ксаверівка, села Пінчуки, Мар’янівка і Митниця Васильківського повіту. 1879-1880

43 Пойда Д.П. Ук. соч. — С. 178-188.

На думку губернатора, слід «тимчасово вжити примусових заходів», щоб розділити панські й селянські землі, відновивши «глибоке розуміння святості закону — основи всякого цивілізованого життя».

Його київський колега шукає хлопчиків для биття і тривожиться появою релігійної секти, яка швидко завойовує найбільш освічений прошарок селянства. Штундизм, пропагований німецькими колоністами, виявився особливо привабливим для селян, які стомилися від зловживань і прагнули строгості й доброчесності, невластивих їхнім розбещеним священикам, жадібним до наживи п’яницям. Євангельська зрівняльна віра, проповідувана штундистами, упала на благодатний грунт, задовольняючи потяг до справедливості. У Таращанському, Звенигородському і Сквирському повітах з’явилося 1279 прихильників штундизму, хоча, на думку Гессе, незабаром їх стане значно більше 44.

У величезних маєтностях Браницьких під Білою Церквою.
Село Ксаверівка, села Пінчуки, Мар’янівка і Митниця Васильківського повіту.


В 1879-1880 роках київський губернатор уже не зміг приховати розмаху бунтів у двох найбільших польських володіннях. Вони відбувалися на тлі маршу армії на війну з Туреччиною, який цілком перевернув плин щоденного життя. Аби вразити неосвічених і наївних селян, влада вирішила перетворити межування на урочисті релігійні церемонії. Понятим разом з землемірами пропонували складати присягу в православній церкві, щоб «гарантувати» правдивість вимірювання й уникнути суперечок. Та це не ошукало селян села Ксаверівка у величезних маєтностях Браницьких під Білою Церквою: вони заблокували церкву й не дозволили провести церемонію.

Цей приклад наслідували у сусідніх селах Пінчуки, Мар’янівка
і Митниця Васильківського повіту.

Селяни відмовилися рахуватися з землемірними роботами, які все-таки були проведені, наміряючись й далі працювати на землі, обробленій їхніми батьками й дідами.
Викликана сотня козаків наштовхнулася на солідарність усіх згаданих сіл, мешканці яких уже визволили тих, кого заарештувала місцева поліція. Як уже згадувалося, цей рух підтримала навіть польська декласована шляхта, котра, як підкреслював губернатор, не мала жодного відношення до справи. Доки частину бунтівників кували в кайдани, інші захопили землемірів і свідків, котрих вдалося визволити аж після того, як козаки побили багатьох батогами. Прибуття на місце події Гессе завершило упокорення, козаки стали на постій у п’яти селах, Браницький з задоволенням спостерігав за землемірними роботами під їхньою охороною.
Траплялося, за висловом Гессе, і «дещо прикріше». У 1880 р. схожий до згаданого інцидент мав місце в с.Павлівка біля Бердичева у маєтку поляків Плуховського і Ковальської. Тут селяни не дозволили провести урочисту церемонію з присягою, прогнали московських землемірів, а солдатам, які прибули на допомогу польським панам, довелося воювати з натовпом нещасних, що виставили наперед вагітних і жінок з немовлятами. Але губернатора, котрий прибув особисто, аби нагнати страху на повсталих, найбільше бентежив характер вимог. Вони свідчили, що українці мають добру пам’ять. Вони розмахували відомою листівкою, виданою росіянами в 1863 р. з метою антипольської агітації — «Зверненням до російського народу, який проживає у Південно-Західній та Західній Росії», де народу обіцяли землю. Отже, тут, як і в маєтку Браницьких, Гессе не зміг покарати натовп з бажаною суворістю, слухаючи викрики й образи: страх і усвідомлення двозначності ситуації примусили його бути обережним і стриманим.
http://litopys.org.ua/beauvois/bov04.htm

У вересні 1879 р., після справи Браницьких, Гессе благає нового генерал-губернатора М.І. Черткова добитися заборони землемірних робіт. 22 липня 1880 р. міністр юстиції відповів, що посилає сенатського чиновника високого рангу Половцева для перевірки ситуації на місці. Звіт останнього пропонував раціональний вихід: достатньо мати кадастри, як у всіх цивілізованих країнах. Тоді недоторкані межі не потребуватимуть землемірних робіт на кошт власників, яких завжди можна запідозрити у зловживанні своїм становищем. Але в 1883 р. Комітет міністрів відмовився від цієї пропозиції за браком коштів 46.

Землемірні роботи були заморожені на кілька років ще й тому, що ускладнився загальний політичний клімат, і жодним чином не можна було провокувати селян. Уряд непокоїло поширення тероризму.
У серпні 1879 р. народницька «Земля і воля» перетворилася на «Народну волю» з набагато радикальнішими поглядами 47,
а 1 березня 1881 р. вона організувала вбивство Олександра II.

44 ЦДІАУК, ф. 442, оп. 532, спр. 134, 202 (річні звіти за 1878 р.).
http://litopys.org.ua/beauvois/bov04.htm


Создан 18 авг 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником